Gmina Gronowo Elbląskie
Dzisiaj jest...sobota, 14 grudnia 2019
Imieniny: Alfreda Izydora
Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)Ukrainian (UA)French (Fr)Svenska (Sverige)Norsk bokmål (Norway)
Gmina Gronowo Elbląskie
Menu
Kalendarium
grudzień 2019
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Brak wydarzeń
W dniu 28 marca 2018 roku Rada Gminy Gronowo Elbląskie podjęła uchwały rozpoczynające pracę nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowościach Karczowiska Górne, Wikrowo Jegłownik oraz Gronowo Elbląskie: -UCHWAŁA NR XXXII/290/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Gronowo Elbląskie, -UCHWAŁA NR XXXII/291/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Jegłownik, -UCHWAŁA NR XXXII/292/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Karczowiska Górne, -UCHWAŁA NR XXXII/293/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Wikrowo,

PostHeaderIcon Herb Gminy Gronowo Elbląskie

            Herb gminy został stworzony całkiem niedawno. Powstał on dopiero w roku 2004, jednak w swojej symbolice silnie nawiązuje do historii i kultury naszego regionu.

Herb

W punkcie centralnym herbu znajduje się wiatrak - symbolizujący holenderskich osadników, którzy znaleźli na tych terenach swoją nową ojczyznę. Od XVI wieku coraz częściej prześladowani w Holandii Mennonici zaczęli osiedlać się w Polsce, przede wszystkim na Żuławach i delcie Wisły. To oni zbudowali tu system melioracyjny, kanały i wały przeciwpowodziowe. Intensywnie zajmowali się także rolnictwem i mieli duży wpływ na jego rozwój i kształt. Po Mennonitach pozostało do dziś wiele domów podcieniowych, kościołów, cmentarzy z charakterystycznymi stelami oraz wiatraków.

Wiatrak na herbie znajduje się w zagłębieniu, co odzwierciedla położenie geograficzne gminy. 80% powierzchni gminy Gronowo leży poniżej poziomu morza.

W podstawie herbu widoczne są dwa liście dębu oraz żołądź. Dąb, z powodu swojego twardego i wytrzymałego drewna, już od czasu antyku uważany był za symbol siły, męskości i niezłomności. A że jego drewno od dawien dawna było uważane za niezniszczalne i wieczne, był on w średniowieczu symbolem nieśmiertelności. Na terenie gminy rośnie kilka wspaniałych 400-, 500-letnich okazów dębów, które dziś są pomnikami przyrody.

 
Ustawa śmieciowa
Urząd pracy
Teraz gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 379 gości 

Valid XHTML 1.0 Transitional

Gmina Gronowo Elbląskie - województwo Warmińsko-Mazurskie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information